-
Q?
Chciałbym uzyskać dotacje na prowadzenie prac konserwatorskich – co dalej?
-
A.
Nasza pracownia pomaga w wypełnianiu i przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych przy staraniu się o dotacje na prace konserwatorsko - restauratorskie przy zabytku. Prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
-
Q?
Co zrobić jeśli mój zabytkowy obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków?
-
A.
W celu uzyskania dotacji na prace konserwatorsko - restauratorskie niezbędne jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków. W przypadku gdy obiekt nie jest jeszcze wpisany do rejestru, nasza pracownia pomaga w wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów i załatwieniu formalności.
-
Q?
Jakie dotacje można uzyskać na konserwację i restaurację dzieł sztuki?
-
A.
Na prace konserwatorsko - restauratorskie przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków można uzyskać szereg dotacji. Z pośród najważniejszych wymienić należy:
- dotacje Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
- dotacje Urzędów Marszałkowskich
- dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- dotacje ze środków unijnych np. w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych
- dotacje ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
-
Q?
Jak państwa pracownia wycenia prace?
-
A.
W pierwszej kolejności niezbędna jest wizja lokalna - dokładne rozpoznanie obiektu na miejscu. W trakcie oględzin mierzymy dokładnie obiekt. Dla dokładnego pomiaru posiłkujemy się dalmierzami laserowymi. Powierzchnia obiektu w rozwinięciu razem ze stanem zachowania obiektu i techniką jego wykonania jest dla nas podstawą wyliczenia kosztorysu. Szczegółowe zasady kosztorysowania określają "Zasady wynagradzania artystów plastyków konserwatorów - restauratorów dóbr kultury" opracowane przez Ogólnopolską Radę Konserwatorów Dzieł Sztuki ZPAP.
-
Q?
Jak długo trwają z reguły prace?
-
A.
Konserwacja i restauracja dzieł sztuki to bardzo złożony i czasochłonny proces. Obejmuje wiele etapów, których długość trwania uzależniona jest od materiałów, z których wykonano zabytkowy obiekt, stanu ich zachowania, zasięgu zniszczeń, zakresu prac.
Dla każdego z obiektów, przed przystąpieniem do prac, określamy termin zakończenia -ramowy czas na przeprowadzenie konserwacji / restauracji. W szczególnych przypadkach może się zdarzyć, że czas prac ulegnie wydłużeniu. Każdorazowo jednak informujemy o stanie pac na bieżąco, a każdy ze zleceniodawców ma pełen wgląd w dokumentację z prac, wyniki badan, postępy w pracach.
-
Q?
Jaka jest trwałość państwa prac?
-
A.
Podstawową zasadą stosowaną w konserwacji i restauracji dzieł sztuki jest maksymalna odwracalność zastosowanych materiałów tak, aby przy następnej konserwacji można było bez szkody dla oryginalnej substancji zabytku usunąć uzupełnienia. Z tego powodu stosujemy najlepszej klasy specjalistyczne materiały, których jakość jest przebadana i potwierdzona laboratoryjnie. Przy zachowaniu zaleceń konserwatorskich dla użytkownika, opracowywanych dla każdego z konserwowanych przez nas obiektów, trwałość prac można mierzyć w dziesiątkach lat. Z reguły udzielamy minimum 10 letniej gwarancji. Gwarancja nie obejmuje aktów wandalizmu i zdarzań losowych (zalanie itp.).
-
Q?
Jak wykonują państwo restaurację zabytkowych obiektów?
-
A.
Nadrzędną zasadą jaką kierujemy się w naszej pracy zawodowej jest maksymalne poszanowanie dla zabytku. Wszystkie kwestie związane z restauracją zabytkowej materii, a więc odtwarzaniem niezachowanych fragmentów, muszą być rozstrzygane z należytą ostrożnością i wyczuciem artystycznym. W przypadku np. uzupełnień ubytków warstwy malarskiej stosujemy metody odróżnialne uzupełnienia od oryginału (punktowania - możliwe do odróżnienia jedynie z bardzo bliskiej odległości). Przy rekonstruowaniu niezachowanych partii odtwarzane warstwy otrzymują wygląd jaki posiadałby oryginał, gdyby dotrwał do naszych czasów. Kwestie estetyczne uzależnione są od każdego z obiektów i kontekstu w jakim występuje.
-
Q?
Czym różni się konserwacja od restauracji dzieł sztuki?
-
A.
Konserwacja dzieł sztuki to, zgodnie ze znaczeniem terminu, zachowanie zabytkowej substancji obiektu. Prace konserwatorskie mają na celu powstrzymanie procesów niszczących i utrwalenie zabytkowej materii.
Restauracja dzieł sztuki ma za zadanie, po wykonanej konserwacji, przywrócenie obiektowi wartości ekspozycyjnych maksymalnie zbliżonych do dawnego, oryginalnego wyglądu. W ramach restauracji dzieł sztuki wchodzą uzupełnienia ubytków zabytkowej materii, zarówno zabytkowego podłoża (płótna, drewna, metalu itd.) na jakim stworzono dzieło sztuki jak i pozostałych warstw technologicznych (zapraw, warstwy malarskiej na obrazach, polichromii na rzeźbach, złoceń itd.).
-
Q?
Konserwacją i restauracją jakich obiektów zajmuje się wasza pracownia?
-
A.
Jesteśmy interdyscyplinarnym zespołem, dzięki temu możemy profesjonalnie świadczyć szeroki wachlarz usług związanych z konserwacją i restauracją dzieł sztuki. Zajmujemy się konserwacją i restauracją obrazów na wszystkich podłożach; rzeźb, ołtarzy, malarstwa ściennego, metalu, kamienia, elementów architektonicznych, mebli.