Portfolio Tag: barok

Barokowa grupa Grobu Pańskiego

Niezwykle rzadkie przedstawienie, zachowane do dzisiejszych czasów jedynie w kilku miejscach - grupa rzeźbiarska Grobu Pańskiego. W kościele franciszkanów reformatów na Podgórzu, w Toruniu znajduje się w dwóch niszach przedstawienie Grobu Pańskiego i scena Opłakiwania.
Więcej

Barokowe Stacje Drogi Krzyżowej

Zespół obrazów Stacji Drogi Krzyżowej autorstwa Kazimierza Łukaszewicza powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Namalowany został do kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu. Obrazy wchodzą w skład jednorodnego stylistycznie wyposażenia kościoła, powstały w ramach jednego programu dekoracji świątyni franciszkanów - reformatów.
Więcej

Obraz Zaślubin Marii

Barokowy obraz Zaślubin znajduje siew ołtarzu pod tym samym wezwaniem, w kościele św, Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu. Jest jednym z najstarszych obrazów w świątyni. W ramach prac usunięto z powierzchni pociemniałe i pożółkłe warstwy werniksu, pociemniałe retusze pochodzące z lat 30tych XX wieku, zreperowano miejscowe rozdarcia podobrazia, wykonano uzupełnienia ubytków warstwy…
Więcej

Obraz Matki Boskiej Podgórskiej

Autorstwo obrazu przypisywane jet Kazimierzowi Łukaszewiczowi, malarzowi związanemu z Toruniem - Podgórzem (tu znajduje się jego cykl obrazów Drogi Krzyżowej). Czas powstania obrazu określa się na lata 80-90te XVIII wieku.
Więcej

Ołtarz św. Antoniego

Ołtarz jest częścią wyposażenia świątyni św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu - integralnym elementem barokowego wyposażenia stworzonego na zlecenie franciszkanów reformatów. Charakterystyczną cechą jest brak złoceń, surowe dębowe drewno i opracowanie rzeźb i elementów snycerskich w technice tzw. bieli polerowanej - imitacji kości słoniowej. Ołtarz przed konserwacją Zbliżenia fragmentów przed pracami Fragment…
Więcej

Ołtarz Męki Pańskiej

Konserwacja XVIII wiecznego (lata 50-te) ołtarza głównego Męki Pańskiej z kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu.
Więcej

Barokowy krucyfiks

Konserwacja krucyfiksu z lat 50-tych XVIII wieku, znajdującego się w ołtarzu głównym kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu. Przepiękny przykład rzeźby barokowej ze wspaniale opracowanym detalem. Oryginalna polichromia zachowana w większości.
Więcej