Portfolio Tag: reformaci

Barokowa grupa Grobu Pańskiego

Niezwykle rzadkie przedstawienie, zachowane do dzisiejszych czasów jedynie w kilku miejscach - grupa rzeźbiarska Grobu Pańskiego. W kościele franciszkanów reformatów na Podgórzu, w Toruniu znajduje się w dwóch niszach przedstawienie Grobu Pańskiego i scena Opłakiwania.
Więcej

Barokowe Stacje Drogi Krzyżowej

Zespół obrazów Stacji Drogi Krzyżowej autorstwa Kazimierza Łukaszewicza powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Namalowany został do kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu. Obrazy wchodzą w skład jednorodnego stylistycznie wyposażenia kościoła, powstały w ramach jednego programu dekoracji świątyni franciszkanów - reformatów.
Więcej

Obraz Zaślubin Marii

Barokowy obraz Zaślubin znajduje siew ołtarzu pod tym samym wezwaniem, w kościele św, Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu. Jest jednym z najstarszych obrazów w świątyni. W ramach prac usunięto z powierzchni pociemniałe i pożółkłe warstwy werniksu, pociemniałe retusze pochodzące z lat 30tych XX wieku, zreperowano miejscowe rozdarcia podobrazia, wykonano uzupełnienia ubytków warstwy…
Więcej

Obraz Matki Boskiej Podgórskiej

Autorstwo obrazu przypisywane jet Kazimierzowi Łukaszewiczowi, malarzowi związanemu z Toruniem - Podgórzem (tu znajduje się jego cykl obrazów Drogi Krzyżowej). Czas powstania obrazu określa się na lata 80-90te XVIII wieku.
Więcej

Rokokowy ołtarz św. Franciszka

Ołtarz jest częścią wyposażenia świątyni św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu - integralnym elementem barokowego wyposażenia stworzonego na zlecenie franciszkanów reformatów. Razem z ołtarzem św. Antoniego stanowi pierwszą parę ołtarzy bocznych, ustawionych w nawie głównej kościoła, przy ścianie tarczowej dzielącej prezbiterium od nawy. Charakterystyczną cechą jest brak złoceń, surowe dębowe drewno i…
Więcej

Ołtarz św. Antoniego

Ołtarz jest częścią wyposażenia świątyni św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu - integralnym elementem barokowego wyposażenia stworzonego na zlecenie franciszkanów reformatów. Charakterystyczną cechą jest brak złoceń, surowe dębowe drewno i opracowanie rzeźb i elementów snycerskich w technice tzw. bieli polerowanej - imitacji kości słoniowej. Ołtarz przed konserwacją Zbliżenia fragmentów przed pracami Fragment…
Więcej

Ołtarz Najświętszego Serca

Konserwacja ołtarza Najświętszego Serca Jezusowego (do II połowy XIX wieku św. Piotra z Alkantary). Ołtarz jest częścią wyposażenia świątyni św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu - integralnym elementem barokowego wyposażenia stworzonego na zlecenie franciszkanów reformatów.
Więcej

Ołtarz Męki Pańskiej

Konserwacja XVIII wiecznego (lata 50-te) ołtarza głównego Męki Pańskiej z kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu.
Więcej

Barokowy krucyfiks

Konserwacja krucyfiksu z lat 50-tych XVIII wieku, znajdującego się w ołtarzu głównym kościoła św. Ap. Piotra i Pawła w Toruniu - Podgórzu. Przepiękny przykład rzeźby barokowej ze wspaniale opracowanym detalem. Oryginalna polichromia zachowana w większości.
Więcej